En 22-årig mor fra Newport blev nægtet hospital-mad, mens hendes nyfødte datter Florence lå kritisk syg på børneafsnittet på Grange University Hospital i Cwmbran. Det eneste argument: Sophie ammede ikke sit barn.
Sophie havde født Florence blot fem dage før, men blev informeret om, at hun ikke længere klassificeredes som patient, og derfor ikke havde ret til måltider på hospitalet. “Det var bare en forfærdelig oplevelse. Jeg havde bare brug for et varmt måltid for at holde mig kørende for min dotters skyld,” siger hun.
Tre uger uden tilstrækkeligt mad
Florence blev indlagt med bronkiolitis, rhinovirus og en blodinfekt, hvilket betyder, at hendes lunger ikke kunne fungere selv. Hun blev placeret på en respirator, der pumpede luft ind i lungerne gennem en maske.
Familien brugte over 1.000 pund på mad fra hospitalets kantine og takeaway-mad i løbet af tre ugers ophold. Sophie var ikke alene syg under opholdet – hun blødede gennem tøjet, havde smerter efter at have fået hofterne sat på plads efter en luksation under fødslen, og havde væskeansamling i fødderne, der var så svoln, at hun næppe kunne gå fra en korridor til den næste.
“Forestil dig at være på et hospital med dit alvorligt sygt barn på vejrstøtteapparater, overvældet af bekymring, angst og stress, kun for at blive fortalt, at du ikke har ret til mad, fordi du fodrer med flaske i stedet for at amme,” siger Sophie.
28 timer uden at spise
Sophie husker, at hun på et tidspunkt havde været uden mad i omkring 28 timer. Da en madtrolley blev kørt rundt på afdelingen, spurgte personalet hende, om hun var sulten. Hun sagde ja – men da hun forklarede, at hun ikke ammede, blev hun nægtet mad.
“Jeg husker bare at være så chokeret. Det var så forfærdeligt,” siger Sophie.
Hun har siden kritiseret hospitalets politik for at være “forældet” og for at diskriminere mod formula-fødende mødre “som gør deres bedste under vanskelige omstændigheder”.
Hospitalet: Sager behandles individuelt
Aneurin Bevan sundhedsstyrelse beklager Sophies oplevelse. Ifølge deres politik får ammende mødre mad på børneafdelingen, fordi ammning direkte støtter barnets ernæring. For formula-fødende børn forsikrer hospitalet, at formler “stilles til rådighed efter behov”, men Sophie blev instrueret i at bringe den selv.
Da Sophies mor kontaktede hospitalet, begyndte de at levere formel til Florence.
Sundhedsstyrelsen oplyser, at der hvor forældre ikke kan få adgang til hospitalets kantine, har begrænset hjælp, eller ikke kan forlade barnets seng, kan afdelingsteamet give “et udvalg af grundlæggende madvarer og forfriskninger for at hjælpe med at møde umiddelbare behov”. Der tilbydes også rabatterede hospitalsmåltider gennem en voucher-ordning, og hvor familier oplever økonomiske vanskeligheder, kan der diskuteres støtte med afdelingsteamet.
“Anmodninger vurderes fra sag til sag for at sikre, at der gives hjælp retfærdigt og hensigtsmæssigt, tager hensyn til familiens omstændigheder og barnets behov,” fremgår det af en udtalelse.
